DŘEVOKOMPLET B+H
Třebnice 1, 264 01 Sedlčany
Na Potůčku 43, 264 01 Sedlčany GPS souřadnice

Telefon:
+420 608 520 194
+420 606 252 540

Naši partneři

Konstrukce z tropického dřeva

Dřevo je i v dnešní době stále jedním z nejvyužívanějších materiálů ve stavebnictví. Tento přírodní materiál je snadno dostupný, dobře zpracovatelný a příjemný na dotek. V dřívějších dobách jsme měli možnost využít nabídku tuzemských dřevin, které zdaleka nedosahovali takové trvanlivosti jako tropické dřeviny. V posledních letech se rozšířila nabízená škála dřevin pro venkovní použití o dřeviny, které pocházejí z tropických oblastí. Mezi nejvíce používané dřeviny patří zejména bangkirai, massaranduba, ipe, kapur, bukit, merbau, teak, dark red meranti a další. Díky svému původu se tropické dřeviny vyznačují specifickými vlastnostmi – vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu (není nutné je impregnovat, ani povrchově upravovat), vysokou tvrdostí (měrná hmotnost při vlhkosti 15 % se pohybuje od 630 do 1150 kg/m3) a mnohem delší životností. Tropické dřeviny se v současné době nejvíce používají na obklady fasád, terasy, pergoly, garážová stání a jiné konstrukce, tedy všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na trvanlivost konstrukce a jedinečný architektonický výraz stavby.

Terasy a fasády z tropických dřevin

Dlouhá léta se u nás dřevo jako materiál pro podlahu venkovních teras nebo fasádu využívalo jen okrajově. Doba se ale mění a možnosti materiálů a jejich zpracování se s rostoucími požadavky na kvalitnější bydlení pořád rozšiřují. Přírodní materiály jsou stálým trendem a to nejen pro svou líbivost, ale i praktičnost. Na trh přišly tropické dřeviny a pokročila i technologie zpracování běžně dostupných dřevin. Hlavním lákadlem je vedle skvělého dojmu a harmonického souznění s okolím především pocit, který můžeme mít v přímém kontaktu se dřevem. Dřevěná podlaha hřeje a působí měkce, zatím co obklad fasády dotváří architektonický výraz stavby a stavba se tímto stává mnohem zajímavější.

Přednosti tropických dřevin

Tropické dřeviny vynikají zejména vysokou objemovou hmotností a tedy i s tím spojenou dlouholetou životností. Jejich ochrana proti povětrnostním vlivům je v mnoha případech naprosto nenáročná, nebo není vyžadována vůbec. Tropické dřeviny vynikají ale také svým jedinečným a neobvyklým zabarvením, vůní a kresbou dřeva.

Materiál (tropické dřeviny a dřeviny mírného pásu)

Nejvíce se pro výrobu dřevěných exteriérových podlah a fasád využívají tropické dřeviny, je jich velké množství druhů, z těch nejznámějších jsou to například bangkirai, massaranduba, kapur, bukit dark red meranti, merbau, teak apod. Terasová a obkladová prkna se dodávají v široké škále profilů, rozměrů a odstínech od jemně žluté až po tmavě hnědočervené. Jedná se o dřevo velmi kvalitní a vysoce odolné. Náklady na pořízení jsou vyšší, ale tropické dřeviny mají jako stavební materiál velmi dlouhou životnost a jsou nenáročné na údržbu. Kdo by trpěl výčitkami za osud deštných pralesů, může sáhnout po dřevinách mírného pásu, kde se nejvíce se při výstavbě teras a realizaci obkladu fasád využívá borovice, tlakově impregnovaná borovice, slezský, nebo sibiřský modřín. Tyto dřeviny jsou méně odolné než tropické a proto se u nich zpravidla provádí nátěr speciálním přírodním olejem, který je šetrný k životnímu prostředí.

Montáž

Vzhledem ke skutečnosti, že tropické dřeviny se chovají jinak než pro většinu známe tuzemské dřeviny, je tedy vyžadována také speciální péče jak při montáži a provádění povrchových úprav, tak i při řešení konstrukčních detailů a upevňování k podkladu. Z těchto důvodů je vhodné přenechat montáž odborné firmě, která zajistí bezproblémovou funkčnost těchto konstrukcí.

Údržba

Podlahy a fasády z tropického dřeva nejsou na údržbu příliš náročné. Abychom uchovali jejich původní barevnost je důležité povrch opatřit speciálním přírodním olejem. Bez provedení povrchové úpravy by dřevina získala stříbrošedý nádech, který je pro neošetřované tropické dřeviny typický. Pokud však natírat nebudete, kvalita konstrukce tím výrazně neutrpí.

Přehled nejpoužívanějších dřevin


Tropické dřevinyOrientační objemová hmotnost (kg/m3)
Bangkirai930
Ipe1050
Iroko650
Kapur700
Massaranduba1100
Meranti630
Merbau800
Teak680

Dřeviny mírného pásuOrientační objemová hmotnost (kg/m3)
Borovice520
Modřín600
Smrk460
Červený cedr380